Porady

kominek w salonie

Kominek w salonie

Od zarania dziejów, miejsce w którym palił się ogień, pełniło w domu najważniejszą rolę. To właśnie wokół ognia zbierano się podczas wspólnych posiłków, obchodzenia ważnych wydarzeń oraz innych. Było to swoiste centrum życia domowników. Dziś jednak, kominek jest symbolem nieco innego rodzaju, a mianowicie stanowi on bardzo często synonim zamożności, czy luksusu. Jeszcze do niedawna tylko w zamożnych domach, pani domu mogła pochwalić się posiadaniem kominka w salonie. Oczywiście tendencje te ulegają pewnej zmianie ponieważ koszt wykonania kominka nie jest już tak wysoki jak było to do tej pory. Czy jednak kominek w salonie rzeczywiście jest tak świetną sprawą? Zdania na ten temat są podzielone, montaż kominka w salonie ma swoje dobre jaki i złe strony, które warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie i rozpoczniemy instalację kominka.

Kominek w salolnie – nieoceniona ozdoba wnętrza

Nie da się ukryć, iż salon w którym jest kominek,  jest nie tylko znacznie bardziej elegancki, ale także dużo bardziej przytulny. Do wyboru mamy całe mnóstwo styli kominkowych zaczynając od kominków utrzymanych w stylu nowoczesnym aż po bardzo modny styl rustykalny. Obecność kominka w  salonie, to możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery jaką dostarczy migoczący płomień.

Dodatkowy „kaloryfer”

Zima i jesień to czas, kiedy ciepło płynące z kominka jest na wagę złota. Kominek, co prawda nie nagrzeje pomieszczenia w błyskawicznym tempie, oraz jego rozpalenie moze nam chwilę zająć ale jest to bardzo dobre – alternatywne źródło ciepła, które może odciążyć domowy system ogrzewania i pomoże zmniejszyć rachunki za ciepło. Warto również zaznaczyć, że w przypadku odpowiedniej instalacji, kominek w salonie może również ogrzać pozostałe pomieszczenia a nawet wodę. W wielu domach stosuję się również kominek jako swoistego rodzaju piec centralny. Z pewnością nie sprawdzi się on jak jedyne źródło ogrzewania w domu, ale z pewnością będzie ono przydatne kiedy zależy nam na dodatkowym dogrzaniu pomieszczeń, przez niedługi czas.

Posiadanie kominka w salonie to więcej sprzątania

Nie da się ukryć iż, posiadanie kominka w domu, wiążę się z konieczności również częstszego i systematycznego sprzątania. Pomimo, iż zapewne wybierzemy kominek zamykany, to jednak podczas jego używania, np dokładania drewna do kominka, z pewnością wydostawać się będzie z niego dym (powodujący sadzę) oraz popiół. Kolejne „nowe” zabrudzenia związane z posiadaniem kominkia to przede wszystkim kawałki drewna, które pozostawać będą na podłodze. Tego można jednak w pewnym stopniu uniknąć, umieszczając przy kominku specjalny koszyk lub stojak na drewno.

Wysoki koszt montażu

Powinniśmy także wiedzieć, że zarówno kupno wszystkich niezbędnych elementów do zamontowania kominka, a także sam koszt wkładu, to dosyć spory wydatek, na który trzeba być przygotowanym. Nie zaleca się także samodzielnego montażu kominków, przede wszystkim z racji faktu, iż wymaga to fachowej wiedzy i praktyki, szczególnie podczas odpowiedniego podłączania do komina. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie korzystanie z kominka w salonie może okazać się niebezpieczne, a czasami wręcz będzie praktycznie niemożliwe, a w „najlepszym” przypadku do środka pomieszczenia będzie się wydobywał dym.

W bloku kominka mieć nie będziemy

Posiadanie kominka przypadku jeśli mieszkamy w bloku jest praktycznie niemożliwe. Mowa oczywiście o kominku tradycyjnym. Pozostaje nam tylko instalacja w takim przypadku elektrycznego kominka lub też tak zwanego bio kominka, którego jednak nie da się bezpośrednio porównać do kominków tradycyjnych. Ciepło wydzielane przez kominek elektryczny jest zupełnie inne niż jest to w przypadku kominka paleniskowego. W przypadku biokominków, czy kominków elektrycznych próżno też szukać tej samej atmosfery, która towarzyszy nam podczas przebywania przy rozpalonym tradycyjnym kominku i owe substytuty mogą być jedynie namiastką prawdziwego kominka.

Chciałbyś to skomentować?