Porady

rodzaje tynków

Rodzaj tynku a usytuowanie domu

Czy położenie Twojego domu ma wpływ na to jaki tynk powienienś wybrać do wykończenia jego fasady? Przeczytaj koniecznie ten artykuł, a dowiesz się dlaczego usytuowanie domu jest istotnym czynnikiem przy wyborze tynku elewacyjnego.

Jeżeli w okolicy domu znajduje się teren zielony (las, park albo zbiornik wodny), to istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że na elewacji szybko pojawią się zabrudzenia organiczne, czyli tynki będą się „zazieleniać”. W takiej sytuacji lepiej więc wybrać tynki mineralne lub silikatowe, które mają silny odczyn alkaliczny, uniemożliwiający rozwój mikroorganizmów.

Natomiast tynki akrylowe i silikonowe mają w swoim składzie związki organiczne, będące pożywką dla grzybów i mchów. Wprawdzie dodawane są do nich biocydy ograniczające możliwość rozwoju mikroorganizmów, ale przy dużym nasyceniu powietrza zarodnikami i co najważniejsze przy dużej wilgoci, która towarzyszy zawsze skupiskom zieleni, mogą być one nieskuteczne. Pewną ochroną tynków akrylowych i silikonowych przed korozją biologiczną może być ich niska nasiąkliwość (tynki mineralne i silikatowe tej właściwości nie posiadają). Należy pamiętać, że samo zastosowanie tynków mineralnych i silikatowych nie zagwarantuje nam, że elewacja nie będzie obrastać zielonym nalotem.

tynk

Stały dopływ wilgoci, wynikający na przykład z braku obróbek blacharskich, na pewno spowoduje zazielenienie, bez względu na rodzaj zastosowanego tynku. Natomiast jeżeli dom znajduje się przy drodze lub innym „źródle” stałego zabrudzenia, to najbardziej odpowiedni będzie tynk akrylowy lub silikonowy. Należy wiedzieć, że są to tynki, które najłatwiej utrzymać w czystości. Brudzą się tylko powierzchniowo i łatwo je wyczyścić, ponieważ utworzona przez nie powłoka jest odporna na szorowanie. Z tynków silikonowych mniejsze zabrudzenia usuwają się same (zmywa je padający deszcz), dlatego też tynki te nazywa się „samoczyszczącymi”. Ma to związek z ich bardzo niską nasiąkliwością. Dla porównania, tynki mineralne i silikatowe są tynkami nasiąkliwymi (nasiąkanie ograniczane jest w nich tylko poprzez dodatki hydrofobowe). Dlatego na wyprawach z nich utworzonych, oprócz zabrudzeń powierzchniowych, pojawiają się także strukturalne, trudne do usunięcia. Przy tego typu zabrudzeniach nie należy czyścić elewacji myjką wysokociśnieniową, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego tynku. Tam, gdzie można skorzystać z mycia pod ciśnieniem, konieczne będzie odmalowanie elewacji.

Warto wiedzieć, że jeżeli dom stoi przy drodze o dużym natężeniu ruchu ciężkich samochodów, zastosowanie tynków akrylowych i silikonowych jest uzasadnione także z innego względu. Zawierają one bowiem polimery, które sprawiają, że tynki te są w pewnym zakresie elastyczne, co pośrednio ma znaczenie przy przenoszeniu drgań od ruchu samochodów, a to zmniejsza ryzyko popękania tynku.

Chciałbyś to skomentować?