Kostka brukowa klinkierowa. „Polbruk” na podjazd
Polbruk – to popularna nazwa kostki brukowej, która zaczęła funkcjonować w mowie potocznej. Jaki więc rodzaj „polbruku” wybrać gdy chcemy wyłożyć nim podjazd przed domem?
Kostka brukowa klinkierowa
Wyjątkowa wytrzymałość mechaniczna i twardość, mniejsza nasiąkliwość w porównaniu z cegłą licową, odporność na warunki atmosferyczne oraz niepalność to jedne z najważniejszych cech klinkieru, które przesądzają o jego funkcjonalności jako materiału do wykonania podjazdu.
Funkcjonalność i wygląd
Przestrzeń, po której często jeżdzimy samochodem jest znacznie naażona, więc charakteryzować powinna się przede wszystkim dużą wytrzymałością na odkształcenia, ale co równie ważne pewnym stopniem estetyki, dobranym wedle prywatnego gustu.
Właściwości kostki brukowej klinkierowej
Dzięki swoim parametrom, uzyskanym w procesie wypalania oraz użytym do produkcji surowcom, wśród których o jakości materiału decyduje tlenek wapniowy zawarty w glinie, oraz bogactwu kolorów, wielkości oraz kształtów klinkier spełnia oba powyższe warunki i z powodzeniem wykorzystany może zostać do aranżacji cieszącego oko i niezniszczalnego podjazdu. Wykonanie nawierzchni tego typu wymaga stosowania się do podstawowych wytycznych, które warunkować będą funkcjonalność. Wytrzymałość powierzchni gwarantować będzie odpowiednia grubość w przedziale od 6-8 cm, minimalna szerokość 3 m oraz wykonanie odpływu wody. Parametry techniczne klinkieru przesądzają ponadto o jego efektywnym wykorzystaniu również do wykańczania fasad budynków oraz elementów architektury ogrodowej.