sztukateria gipsowa

Sztukateria gipsowa

Sztukateria gipsowa od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki możliwościom technicznym pozwalającym wyprodukować dowolne ozdoby, możliwości wyboru oraz aranżacji są praktycznie nieograniczone.

Klasyczny styl od zawsze posiadał swoich zwolenników. Nic więc dziwnego, że gipsowe elementy znajdują się w każdym hotelu, pałacu, a nawet w restauracjach. Dodają one blasku i uroku każdemu wnętrzu. Coraz częściej też sztukateria gipsowa wykorzystywana jest w budownictwie tradycyjnym. Wykorzystanie ozdobnych listew oraz gzymsów nadają każdemu mieszkaniu niepowtarzalny charakter.

Gipsowe elementy oferowane przez producentów można podzielić na sztukaterię zewnętrzną i wewnętrzną. Każdy z nich produkowany jest z innego materiału. Elementy elewacyjne, czyli zewnętrzne muszą bowiem być odporne na warunki atmosferyczne takie jak woda oraz promienie słoneczne. Do ich produkcji wykorzystuje się zbrojone włókno szklane, które dodatkowo zwiększa wytrzymałość gipsu. Co więcej technologia produkcji pozwala uzyskać idealne kształty, które są odwzorowane na podstawie zabytkowych ornamentów. Na najlepszych gatunkowo produktach nie widać łączeń i sztukateria jest idealnie gładka.

Ilość dostępnych elementów sztukaterii gipsowej może przyprawić o zawrót głowy. Producenci prześcigają się w wielkości oferty i możemy bez problemu kupić listwy ozdobne, gzymsy, rozety, plafony, lampy, konsole, fasety, kolumny, podpory, a nawet figurki z gipsu. Wszystko to po atrakcyjnej cenie, która jest nieporównywalnie niższa od wyrobów z kamienia.

Klasyczne elementy wystroju wnętrz świetnie prezentują się w nowoczesnych willach, których właściciele pragną cieszyć się niepowtarzalnym i eleganckim wystrojem. Sztukateria gipsowa dostępna jest w bardzo dużym wyborze i w wielu stylach, przez co możliwości aranżacyjne są praktycznie niczym nie ograniczone.

Oprócz oczywistej zalety jaką jest niska cena, gipsowe elementy dekoracyjne charakteryzują się wysoką jakością, trwałością, a przede wszystkich dużą różnorodnością. Teraz każdy za niewielkie pieniądze może pozwolić sobie na XVII wieczne ornamenty we własnym mieszkaniu. Szczególnie efektownie wyglądają bogato zdobione listwy przysufitowe, które sprawiają wrażenie przepychu i luksusu.

Prosty montaż to kolejna olbrzymia zaleta, która sprawia, że nawet osoby o niewielkim doświadczeniu budowlanym mogą samodzielnie zamontować produkt. Dzięki prostej obróbce i łatwemu poddawaniu się gipsu na wszelkiego rodzaju docinki, materiał można łatwo i szybko dociąć. Wielu producentów oferuje sztukaterię gipsową na wymiar, więc w większości przypadków nie jest to konieczne, jednak gdyby zaszła taka potrzeba zarówno listwy jak i kolumny można bez problemu przyciąć. Sam montaż nie zajmuje dużo czasu, gdyż wszystko można zamocować na specjalny klej.

Wymienione zalety sprawiają, że sztukateria gipsowa staje się coraz popularniejsza, a jej posiadanie świadczy o dobrym guście właścicieli mieszkania.

Chciałbyś to skomentować?