Sztukateria elewacyjna
Sztukateria elewacyjna cieszy się niesłabnącą popularnością i nic nie zapowiada, aby miało stać się inaczej. Nic w tym dziwnego, gdyż wszelkiego rodzaju dekoracje wykonane są z dużą starannością i stanowią nierozłączną całość z każdym budynkiem, do którego zostały przytwierdzone.
Sztukateria elewacyjna zewnętrzna wykonywana jest najczęściej ze styropianu lub lekkich i wytrzymałych materiałów przypominających swoją strukturą piankę. Oczywiście są również dekoracje gipsowe, jednak są one znacznie droższe i trudniejsze do zamontowania. Sztukateria elewacyjna to świetny sposób na nadanie każdemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Producenci oferują całą masę wspaniałych dekoracji, których dobranie nie stanowi żadnego problemu, gdyż produkowane są one praktycznie w każdym wymiarze. Ich dodatkową zaletą jest możliwość bardzo łatwej obróbki, więc jeśli jakikolwiek element okaże się za długi, to można go przyciąć.
Elementy dekoracyjne wykonane ze styropianu charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są wykonane ze sztucznego materiału, a więc są odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz, słońce czy śnieg. Ich odpowiednie zamocowanie gwarantuje żywotność nawet kilkunastu lat. Wielu producentów oferuje sztukaterię pokrytą specjalną warstwą utwardzającą, która zapewnia wzmocnioną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Specjalne zbrojenie można pomalować na dowolny kolor. Najczęściej jest to biały, jednak w zależności od barwy elewacji można dobrać zupełnie inną barwę.
Wyróżniamy wiele elementów dekoracyjnych. Ich ilość z upływem czasu wzrasta, bowiem producenci starają się co pewien czas wprowadzać nowe wzory. Część z nich umożliwia samodzielne zaprojektowanie sztukaterii, jednak jest ona zdecydowanie droższa. Ogromny wybór gotowych wzorów powinien wystarczyć każdemu przeciętnemu inwestorowi.
Bonie
Bonie to nazwa elementu dekoracyjnego, który mocuje się na narożnych ścianach elewacyjnych. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które doskonale prezentuje się na każdym rodzaju budynku. Wiele osób myli bonie z prawdziwymi cegłami, ponieważ wyglądają one bardzo naturalnie. Ich zadaniem jest optyczne zmniejszenie ścian oraz podkreślenie walorów bryły budynku. Bonie można dopasować wielkością oraz kształtem. Najczęściej mają one kształt prostokąta, jednak coraz częściej inwestorzy decydują się na wykonanie w tym stylu całej elewacji. Wielu producentów oferuje niestandardowe wzory, według pomysłu klientów.
Podparapetniki
Listwy podparapetowe montuje się jak sama nazwa wskazuje bezpośrednio pod parapetami, czyli pod otworami okiennymi. Stanowią one integralną część każdego okna, a ich zadaniem jest zwiększenie walorów estetycznych budynku oraz optyczne powiększenie otworu okiennego. Najczęściej stosowane są w połączeniu z listwami wokółokiennymi. Do wyboru mamy wiele możliwości wyboru podparapetników. Różnią się one zarówno kształtem, długością oraz grubością. Podczas ich montażu należy pamiętać, aby podparapetniki całkowicie były schowane się pod parapetami, gdyż pomimo tego, że są odporne działanie wody, to ciągła jej duża obecność może doprowadzić do zapleśnienia listew.
Listwy wokółokienne
Jeśli chcemy nadać swoim oknom niepowtarzalny wygląd, to najlepszym ku temu sposobem jest zastosowanie listew wokółokiennych. Można jest kupić w dowolnym wymiarze oraz kształcie. Ich zadaniem jest zwiększenie optyczne okien i nadanie dodatkowych walorów estetycznych budynkowi. Listwy można również montować wokół drzwi wewnętrznych, wówczas w połączeniu z oknami, całość tworzy niepowtarzalny widok.
Gzymsy
Sztukateria elewacyjna umożliwia również mocowanie styropianowych gzymsów. Jeśli elewacja wydaje nam się zbyt jednolita, wówczas tego rodzaju dekoracja idealnie urozmaica ścianę i widocznie poprawia walory wizualne budynku. Gzymsy również świetnie nadają się do oddzielania kondygnacji budynku, a z racji tego, że styropian jest odporny na wodę, jego obecność pomaga chronić ściany przed wodą opadową. Podczas padającego deszczu gzyms będzie pełnił funkcję parapetu.
Kolumny
Kolumny dekoracyjne wykonane ze styropianu nie posiadają funkcji nośnych, jednak ich umiejscowienie pod balkonem do złudzenia przypomina prawdziwe kolumny wykonane z cementu. Wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, a liczne ozdoby świetnie komponują się na przykład z boniami lub listwami wokół okiennymi. Producenci oferują kolumny wraz ze wszystkimi elementami takimi jak bazy, trzony oraz głowice.
Decydując się na udekorowanie domu sztukaterią styropianową mamy pewność, że jego walory wizualne znacznie się poprawią, a koszt całej inwestycji nie nadwyręży znacząco budżetu. Przed zakupem warto skonsultować się z pracownikiem firmy zajmującej się sprzedażą sztukaterii, który doradzi jakie elementy będą najbardziej pasowały do danego budynku. Wybór jest ogromny i oprócz wymienionych elementów, można zaopatrzyć się w styropianowe rozety, koła, portale, listwy oświetleniowe, listwy boniowe, łuki i wiele innych na indywidualne zamówienie.
Nowe trendy wśród materiałów elewacyjnych
Kiedy mówimy o materiałach budowlanych wykorzystywanych na elewacje i wykonanych ze styropianu nie sposób wspomnieć o styropianowej imitacji drewna. Są to panele lub profile imitujące drewniane deski elewacyjne czy również drewniane bale, ale wykonane ze styropianu. Jak w przypadku ‚tradycyjnej’ sztukaterii elewacyjnej są one bardzo wytrzymałe, a do tego prezentują się bardzo dobrze (są nie do odróżnienia w porównaniu z prawdziwymi drewnianymi deskami). Poniżej imitacja bala na elewację budynków (w stanie surowym – do pomalowania lazurą):