Jaki agregat prądotwórczy kupić?
Jest rzeczą oczywistą, że bez urządzeń zasilanych prądem nie byłoby szans na komfortowe (a nawet normalne) życie. Co zrobić jednak w przypadku, kiedy nie mamy dojścia do żadnego źródła energii elektrycznej? Taka sytuacja może nam się przytrafić gdy będziemy potrzebowali prądu zdala od jego źródła, lub po prostu gdy nastąpi awaria sieci przesyłowej. Jeśli chcemy być zabezpieczeni na takie sytuacje to powinniśmy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu?
Agregaty prądotwórcze mają bardzo szerokie zastosowanie i wielu fachowców z zupełnie różnych branż nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Zastosowuje się je głównie w budownictwie, rzemiośle, podczas wykonywania prac z elektronarzędziami, ale i na przykład podczas imprez plenerowych.
Przeznaczenie agregatu
Najistotniejszą rzeczą, którą musimy zrobić przed kupnem generatora to zastanowić się nad tym, w jakim celu ma on służyć i jaka musi być moc wyjściowa, aby bezproblemowo dostarczyć energii danemu urządzeniu, czy nawet grupie urządzeń. Kupując generator (czyli agregat prądotwórczy) należy przede wszystkim sprawdzić ile energii może on wyprodukować. Podczas analizy danych technicznych należy uwzględnić natężenie mocy.
Inne, ważne funkcje agregatu
Bardziej zaawansowane technicznie agregaty posiadają tzw. funkcję kontroli zmiany prędkości. Jest ona nazywana również technologią inteligentnej przepustnicy. Zasada działania tej techniki jest bardzo prosta. Za pomocą mikroprocesora dostosowywana jest prędkość agregatu. Jeżeli zasilane urządzenie w danym momencie nie potrzebuje dużo mocy, to generator zwalnia pracę, zmniejsza obroty. Jest to bardzo istotne, ponieważ zostaje zredukowane spalanie paliwa i przedłużony jest żywot silnika. Sprowadza się to równocześnie do tego, że nie potrzeba co chwilę napełniać zbiornika paliwa. W tradycyjnych generatorach mogą wystąpić wahania prądu. Jest to przede wszystkim niebezpieczne dla delikatnych urządzeń. Dlatego wyposaża się dzisiaj generatory w stabilizatory napięcia – AVR. Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy podłączyć takie urządzenia jak: komputer, TV, lodówkę, czajnik bezprzewodowy, itp.
Na co jeszcze zwrócić uwagę gdy kupujemy agregat prądotwórczy?
Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego agregatu jest ilość spalonego paliwa na godzinę. Generatory prądotwórcze napędzane są zwykle silnikami benzynowymi dwu lub czterosuwowymi. Dobrze również wiedzieć, że jeżeli będziemy musieli zasilać urządzenie prądem o mocy wyjścia siłowego 400 V, to musimy zwrócić uwagę na to, czy generator będzie w stanie wyprodukować prąd trójfazowy.
Podsumowując należy podkreślić, że generator prądotwórczy powinien być niezawodny, prosty w obsłudze, pracować cicho i posiadać stabilizator AVR. Jest on nie tylko dobrym rozwiązaniem przy pracach budowlanych, ale nadaje się również świetnie do obsługi urządzeń elektrycznych w plenerze np. produkcji prądu chociażby do obsługi sprzętu dyskotekowego.
2 komentarze
Piotr Luty 29, 2016 5:20 pm
w sumie to trochę późno trafiłem tutaj bo juz udało mi się kupic agregat prądotwórczy od Kruzera ale jak tak czytam te Wasze porady to w 200% macie rację a ja gdzieś w 70% się do nich dostosowałem. ciężko wybrać dobry sprzęt gdy na rynku jest taki wybór
Nowak Czerwiec 22, 2016 8:12 am
Ja dużo czytałęm i zdecydowałem się na zakup małego agregatu kruzer. Jao awaryjne zasilanie. Nie bedzie używany często tylko gdy braknie prądu. WIęc stwierdziłem ze nie ma co przepłacać za jakiegoś japońskiego.