Porady

montaż okien

Montaż okien – najważniejsze zasady

Montaż okien najlepiej zostawić specjalistom, którzy mają niezbędne doświadczenie i umiejętności. Ponieważ jednak nawet najlepszym zdarzają się pomyłki, warto nadzorować postęp prac. Na co należy zwracać uwagę?

Sprawdzenie murów i odpowiedni rozmiar ramy

Zanim ekipa przystąpi do montażu okna, musi w odpowiedni sposób przygotować wnękę, a przede wszystkim sprawdzić stan murów. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wymieniamy stare okna na nowe – wraz z biegiem czasu struktura ścian mogła zostać osłabiona, a w efekcie mur nie zagwarantuje stabilnej podstawy dla elementów mocujących. Trzeba też sprawdzić wymiary otworu okiennego i wybrać ramy odpowiedniej wielkości – nie mogą one dotykać murów; w przeciwnym razie naprężenia w ścianach sprawią, że okno zostanie wypaczone. Jak więc ustalić rozmiar? Przyjmuje się, że przestrzeń pomiędzy murem, a ramą okienną po bokach i u góry powinna wynosić ok. 1,5 cm, zaś u dołu 3,5 cm. Nie tylko zbyt mało miejsca jest niebezpieczne – jeśli pomiędzy ramą, a murem powstanie zbyt duża szpara, istnieje ryzyko, że kotwy mocujące nie utrzymają całości, a pianka uszczelniająca wypchnie nowe okno. Pierwszym krokiem jest więc sprawdzenie jakości murów, a także wybór rozmiaru ramy, który zagwarantuje stabilne mocowanie.

wstawianie okna

Uszczelnianie

Drugi etap montażu okien to uszczelnianie ramy. Najczęściej stosuje się w tym celu piankę poliuretanową, która znacznie zwiększa swoją objętość i w efekcie szczelnie wypełnia szczelinę pomiędzy ścianą, a ramą. Należy dobrać rodzaj pianki zależnie od panującej podczas montażu temperatury – jeśli prace wykonywane są jesienią bądź zimą, trzeba użyć preparatu zachowującego swoje właściwości w niskich temperaturach. Całość zabezpieczana jest silikonem, a także specjalnym uszczelniaczem akrylowym, który stosuje się od zewnątrz, aby zwiększyć odporność na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku okien pasywnych nie można używać pianki montażowej, a w zamian stosuje się specjalne kleje i taśmy – tylko taki montaż zagwarantuje, że zostaną zachowane odpowiednie parametry izolacyjności. Uszczelnianie to bardzo ważny etap osadzania okna – tylko wykonane prawidłowo i z użyciem odpowiednich preparatów, zapewni ochronę wnętrza domu przed chłodem i wilgocią.

Prace wykończeniowe

Ostatni etap to oczywiście prace wykończeniowe, a więc nałożenie tynku. Zwykła zaprawa z pewnością nie spełni tutaj swojego zadania, więc podobnie jak w przypadku pianki, należy wybrać specjalny preparat odporny na zmiany temperatury. W przeciwnym razie tynk będzie się kruszyć i wraz z upływem czasu zacznie odpadać. Lepiej więc zdecydować się na zaprawę o zwiększonej elastyczności, której nie zaszkodzą wilgoć i mróz. Niezależnie od tego, czy wymieniamy okna na nowe, czy też budujemy dom, warto postawić na sprawdzoną ekipę i wysokiej jakości materiały używane podczas montażu. Pozorne oszczędności mogą okazać się zgubne w skutkach – źle osadzona rama, albo najtańsza pianka bądź tynk nie zagwarantują odpowiedniej izolacji, a nawet mogą doprowadzić do wypchnięcia nowego okna ze ściany. Zatrudnienie fachowców i zakup nieco droższych, ale skutecznych preparatów mogą temu zapobiec.

Chciałbyś to skomentować?