Porady

podjazd pod garaż

Podjazd pod garaż blaszany

Zrobienie podjazdu pod popularny blaszak może kosztować od kilkuset złotych do trzech tysięcy, w zależności od sposobu w jaki zostanie on wykonany.

Standardowy garaż blaszany ma wymiaru 3 metry na 5 metrów. Ułożenie takiej powierzchni z kostki brukowej, przez profesjonalną firmę kosztuje od 2500 do 3000 złotych.

Ale są też tańsze sposoby na zbudowanie solidnej podstawy pod blaszany garaż. Wcale nie trzeba brać kredytu czy chwilówki aby sfinansować taką inwestycję.

Oczywiście trzeba zaangażować własną pracę, a na wykonanie robót potrzeba 1-2 dni w zależności od technologii.

Najtańszym wariantem będzie wylanie płyty betonowej. Co prawda nie jest to najelegantsze rozwiązanie, ale oszczędza dużo pieniędzy, szczególnie jeśli ktoś ma wprawę i dużo wolnego czasu.

Wylanie 5-centymetrowej płyty betonowej na 10-centymetrowej warstwie pospółki to koszt około 200 zł. Minusem takiej budowli jest wysoka pracochłonność takiego rozwiązania. Należy wykopać fundament, ubić warstwę nośną oraz zrobić szalunek. Jeśli podjazd ma być trwalszy i ładniejszy trzeba jeszcze zainwestować 150-200 zł w betonowe krawężniki.

Rozwiązaniem pośrednim będzie podjazd z płytek chodnikowych lub kostki brukowej, których dużym plusem jest łatwość demontażu, oraz możliwość późniejszego wykorzystania do innych celów.

Jeśli wybierzemy taki rodzaj podjazdu, to musimy liczyć się z następującymi kosztami.

  • Krawężniki, zalecane minimum 30cm wysokości na 8cm grubości. Do projektu potrzeba 16 sztuk, koszt około 170 zł.
  • 1,5 tony żwiru 2-6 mm, w cenie 80 zł.
  • 0,5 tony piaski w cenie 30 zł.
  • 5 worków cementu za około 40 zł.
  • Płytki chodnikowe (50 cm na 50 cm) 60 sztuk lub 15 metrów kwadratowych kostki brukowej. Cena taka sama, około 600 zł.

Z powyższej kalkulacji wynika, że na materiały wydamy 920 zł.

Budowę rozpoczynamy od wyznaczenia obszaru podjazdu, a następnie wkopujemy krawężniki i umieszczamy ja na podsypce betonowo-piaskowej (w stosunku 1:4). Po podsypaniu krawężników, które wystają około 15 cm nad powierzchnie gruntu, tworzymy w środku naszego podjazdu warstwę nośną z żwiru. Następnie wyrównujemy obszar przy pomocy podsypki betonowo-piaskowej i układamy płytki bądź kostkę brukową. Tak to wygląda w dużym skrócie.

Przy budowie podjazdu warto też pomyśleć o odwodnieniu, które można zrobić z rury kanalizacyjnej.

Dobrze wykonana inwestycja pozwoli nam zaoszczędzić sporą kwotę, która można przeznaczyć na przykład na spłatę raty kredytu hipotecznego, bądź inne inwestycje budowlane.

Chciałbyś to skomentować?