Porady

jakie ogrzewanie do domu

Jakie ogrzewanie do domu?

Decyzja odnośnie wyboru systemu ogrzewania domu w naszych warunkach klimatycznych i ekonomicznych jest jedną z najpoważniejszych decyzji na etapie planowania budowy lub modernizacji domów i mieszkań. Ogrzewanie domu jest o tyle ważne w naszym klimacie, że nawet najcieplejsze lata charakteryzują się dużą kapryśnością pogody, a zimy, mimo że coraz cieplejsze wciąż są i chłodne i nieprzewidywalne. Ogrzewanie domu nie pozostaje w oderwaniu od warunków ekonomicznych, uświadamiamy to sobie dosyć często, z roku na rok koszty ogrzewania systematycznie rosną, i to o co najmniej kilka punktów procentowych. Jakie ogrzewanie do domu zatem wybrać?

Czytaj, zdobywaj wiedzę, planuj
Oczywistym jest, że ogrzewanie domu trzeba jak najrozsądniej zaplanować, a instalację grzewczą wykonać tak, by przez długie lata działała nie tylko bezawaryjnie, ale przede wszystkim oszczędnie. Dziś do wyboru mamy nie tylko tradycyjne sposoby ogrzewania, ale i urządzenia pozwalające pozyskać energię ze źródeł naturalnych tj. energię słoneczną dzięki kolektorom słonecznym bądź energię cieplną zgromadzoną w otoczeniu – w tym ostatnim przypadku wykorzystywane są pompy ciepła. Technologia nowoczesnych domów pasywnych bardzo się rozwinęła, co sprawiło, że mamy możliwości wybudowania obiektów, które będą potrzebowały bardzo ograniczoną ilość energi do ich ogrzania. Jeśli zatem dopiero planujemy budowę domu, to warto poznać nowoczesne możliwości współczesnego budownictwa pasywnego.

Energooszczędnośc domu to temat złożony
Ogrzewanie domu, jego wydajność i koszty eksploatacji nie pozostają w oderwaniu od konstrukcji samego budynku i urządzeń oraz regulatorów, w jakie wyposażymy instalację grzewczą. Koszty ogrzewania zmniejsza dobra izolacyjność całego budynku i poszczególnych pomieszczeń, ale zmniejsza je też automatyka, w którą wyposażane są kotły lub urządzenia grzewcze. Ogrzewanie domu zawsze będzie tańsze w przypadku zastosowania regulatorów dlatego, że jedynie automatyka jest w stanie odpowiednio szybko i dokładnie zareagować na wszelkie zmiany warunków decydujących o temperaturze i aktualnych wymogach cieplnych ogrzewanych pomieszczeń.

System ogrzewania domu to inwestycja
To na jakie ogrzewanie do domu się zdecydujemy będzie rzutowac na naszych finansach przez długie lata. Wydatki poniesione na ogrzewanie domu możemy podzielić na dwa rodzaje kosztów: koszty inwestycji i koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o instalacje grzewcze i urządzenia zasilające koszty inwestycji są zawsze wyższe w przypadku zakupu urządzeń wysoko wydajnych i energooszczędnych. Koszty te są niwelowane w ciągu kilku lat dzięki znacznie obniżonym kosztom eksploatacji. Decydując się na określony rodzaj ogrzewania, należy wziąć pod uwagę i przekalkulować wszystkie związane z nim koszty.

Wiesz już na co zwracać uwagę podczas planowania ogrzewania domu. Jakie natomiast są metody ogrzewania stosowane w domach?

 • Ogrzewanie węglem
 • Podłączenie do miejskiej sieci grzewczej
 • Ogrzewaie elektryczne
 • Ogrzewanie gazowe
 • Ogrzewanie kominkowe (przeczytaj: „o kominku w salonie
  • kominek z płaszczem wodnym
  • kominek powietrzny
  • kominek tradycyjny
 • Kolektory słoneczne

W kolejnych artykułach opiszemy szczegółowo poszczególne metody ogrzewania domu.

Chciałbyś to skomentować?